Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
Egy európai uniós projekt 2013 óta igyekszik feltérképezni az emberi agyat. Az egyelőre egymással összeférhetetlen adatsorok, agyi képek és más adatok összekombinálásával terveznek keresőmotorként is funkcionáló szoftvert fejleszteni.
A 2013-ban indult és az Európai Bizottság által támogatott, tízéves és 1 milliárd eurós Human Brain Project (HBP) egyre közelebb kerül az emberi agy kereshető modelljének felépítéséhez. A kutatók nagyteljesítményű számítások, adatelemzés, szimuláció és modellező szoftver masszív ökoszisztémáját létrehozva igyekeznek megvalósítani a célt. A számítási műveleteket és magát a számítástudományt is az agy belsejéből kinyert adatokkal próbálják minden korábbinál hatékonyabbá tenni.
Az elmúlt két évben a projekt fontos szemléletbeli váltáson esett át, a szimulációról az agy részletes feltérképezésére tevődött át a hangsúly. A HBP neuroinformatikát, magasszintű analitikát és számítási alprojekteket egybekombinálva fejleszt kutatók számára hozzáférhető, egymás között megosztható szoftvert. A szoftverrel mindenféle agyi információ elemezhető lesz, tudósok adatsorokat integrálhatnak egybe, hogy minél többet megtudjanak az agy működéséről. Felhőszámításos szimulációval vezérelt virtuális robotrendszer lehet az első gyakorlati alkalmazások egyike.
A képalkotó, adatvizualizáló módszerek eredményeit felhasználva, az egyik csoport többszintű „agyatlaszt”dolgoz ki. A Lausanne-i Szövetségi Technológiai Intézetből (EPFL) koordinált projektben fontos szerepet játszó németországi Jülichi Kutatóközpontban dolgozó Timo Dickscheid szerint az egymással egyelőre inkompatibilis adatsorok egyeztetése jelenti az egyik legnagyobb kihívást.